Preskočiť na obsah

Šport

Začiatky futbalu vo Svinici sa datujú do obdobia 1. polovice minulého storočia, kedy v obci začal vyvíjať činnosť telovýchovný spolok Sokol. V tomto období sa hrávali najmä priateľské zápasy s mužstvami z okolitých obcí.

Futbalové mužstvo Svinice začalo účinkovať súťažne v roku 1946, a to v okresnej súťaži, a keďže obec patrila do okresu Sečovce, futbalové zápasy sa hrali s mužstvami z Dargova, Sečoviec, Malých a Veľkých Ozoroviec, Parchovian, Bačkova a Ďalšími. V tomto období účinkovali v mužstve hráči: Kováč, Florek, Gamrát, Kovalko, Kubla a ďalší. Neskôr v 60-tých rokoch mužstvo a obec vo futbale reprezentovali: F. Carda, bratia Polákovci, Leisek, V.Huštaty, L.Huštaty, F. Timko, V.Timko, J. Rudňanský, Š. Molitoris.

Počas súťaži v jednotlivých ročníkoch mužstvá Svinice účinkovali prevažne v okresných súťažiach až do roku 1983, kedy v dôsledku nedostatku financií a materiálno-technického zabezpečenia futbal v obci skončil. Činnosť telovýchovná jednota obnovila v obci v roku 1993 pod názvom TJ Štart, o čo sa zaslúžil prevažne Jaroslav Kokinda a Ing.

Ľubomír Šimko. TJ Štart začala súťažne hrať v ročníku 1993/94 vo IV. triede. Počas nasledujúcich ročníkov futbalové mužstvo postúpilo do III. triedy, do II. triedy a neskôr až do I. triedy okresnej súťaže Košice – okolie, kde účinkuje aj v súčasnom období. S postupom do vyšších súťaži bolo založené aj futbalové mužstvo žiakov, ktoré dosahuje dobre výsledky v súťaži, ale aj na rôznych turnajoch.

Od roku 1970 boli v obci organizované športové dni a futbalové turnaje. V súčasnosti reprezentujú obec dve futbalové mužstvá : žiaci v I. triede a muži v I. triede okresných majstrovstiev. Od roku 1970 boli v obci organizované športové dni a futbalové turnaje – futbalový turnaj mužov „O pohár Dargovských hrdinov“, medzinárodný futbalový turnaj „o pohár predsedu TJ Štart“. Futbalové mužstvo žiakov žne úspechy aj na medzinárodnej úrovni. Zúčastňuje sa pravidelne na futbalových turnajoch v zahraničí – (Taliansko – Fano, Poľsko – Kepno, Ukrajina – Užhorod, Maďarsko – Encs, Nyigeriháza, Szolnok). TJ Štart každoročne organizuje silvestrovský ples. V uplynulom roku 2008 sa našim nádejam v kopačkách darilo, veď prvenstvo si doniesli z turnajov v Taliansku, Maďarsku, Ukrajine a z domáceho turnaja, ale taktiež aj z ďalších turnajov ktorých sa zúčastnili.

Činnosť TJ Štart zabezpečuje výbor na čele s predsedom Vincentom Timkom, tajomníkom Rudolfom Revákom a trénerom Vladimírom Martausom.

HOCKEY TEAM SVINICA

Mladí chlapci z našej obce sa rozhodli v r. 2012 založiť hokejový klub „HOCKEY TEAM SVINICA“. Pravidelne sa zúčastňujú hokejových súťaží a žnú úspechy.

1.ročník

V roku 2012 bola založená amatérska hokejová liga v Čani (AHL-Čaňa) s účasťou 8 mužstiev okolitých obcí, medzi ktoré boli pozvaní aj naši chlapi. Založili si hokejový klub s názvom Hockey Team Svinica. V prvom skrátenom ročníku pôsobili nasledovné mužstvá:

Ždaňa Hockey Team
Trstenne pri Hornáde
Hockey Team Svinica
HC Valaliky
AHK Sokoľany
HC Sharks Seňa

Základnú časť vyhrali hráči Trstenného pri Hornáde, do štvrťfinále postúpili 4 mužstvá.
Finále prvého ročníka hrali Trstenné pri Hornáde vs Hockey Team Svinica. Po napínavej hre vysledkom 2:3 vyhrali hráči Hockey Teamu Svinica.

2.ročník

V sezone 2013/2014 sa AHL-Čaňa rozšírila o ďalších 5 mužstiev, čím sa stala atraktívnejšou nielen pre samotných súťažiacich ale aj pre divákov.

V druhom ročníku pôsobili nasledovné mužstvá:

Ždaňa Hockey Team
Trstenne pri Hornáde
Veterán klub Trstenné
Hockey Team Svinica
HC Valaliky
AHK Sokoľany
HC Sharks čaňa
HC Čaňa
HC Hurikán Čaňa
HC Poseidon Čaňa
HC Haniska flyers
HC Riders Košice
AHC Crows Košice

Základnú časť 2. ročníka vyhrali hráci Hockey Teamu Svinica. Do play off postupilo 8mužstiev. Vo finále sa stretli Hockey Team Svinica a AHC Sokoľany. Po tvrdom a divácky zaujímavom suboji, 2.ročník suťaže vyhralo mužstvo Hockey Teamu Svinica 7:2.

Zoznam hráčov

Bukovský Slavomír
Krížovský Miroslav
Gunár Martin
Vancák Martin
Vancák Marek
Lacko Miroslav
Sopko Rudolf
Kokinda Ján
Kokinda Miroslav
Bradovka Matej
Šuchta Ján
Mižák Ondrej
Škrak Maroš
Antoňak Peter
Ivan Jozef
Ivan Marcel
Vrábeľ Róbert
Kover Marcel
Novák Milan
Sanislo Marek
Štefan Jeník